Ustvarjalnost, podjetnost in inovativnost
Državni festival FLL raziskovalci
V soboto, 27. 5. 2023, smo odšli na državni festival FLL junior. Najprej smo se ob 8.15 zbrali na parkirišču za šolo. Med vožnjo smo poslušali glasbo in si govorili šale. Bilo je res zabavno. Čez nekaj časa smo prispeli v Trbovlje, natančneje na prizorišče z imenom Katapult. Tam se je šele začel pravi festival. Najprej smo razpakirali model in preizkusili programe. Čez nekaj časa smo bili na vrsti za predstavitev pred občinstvom. Pri tem smo se odlično odrezali. Še malo kasneje smo bili na vrsti za predstavitve pred radovedneži in tudi pri tem nam je šlo zelo dobro. Sledila je podelitev medalj za vse udeležence. Celotnega dneva ne bom nikoli pozabil, saj je bilo res zelo poučno, zanimivo in predvsem zabavno.
Anže Plahutnik, 5. a
Naravoslovni dan sedmošolcev
V četrtek, 18. 5. 2023, smo učenci 7. razreda odšli v mestni gozd. Ob 9. uri smo se zbrali pred šolo, proti gozdu pa smo odšli ob 9.15. Ko smo prišli do Meškovega studenca, smo si lahko natočili vodo. Vstopili smo v gozd. Po le nekaj prehojenih metrih se je slišalo večinoma samo še ptičje petje. Na poti smo se ustavljali ob različnih drevesih (npr. hrast, leska, duglazija, rdeči bor, gaber) in grmih (npr. bezeg) in tablah ter se veliko naučili. Približno na polovici poti do vrha smo se ustavili in imeli malico. Končno smo prišli do drevesne hišice, kjer smo imeli počitek. Nato smo odšli do bližnjega igrišča. Pred šolo smo prišli približno ob 12.15. Imeli smo lep dan.
Vid, 7. a
V četrtek, 18. 5. 2023, smo sedmošolci odšli na pohod do gozdne hišice. Pred šolo smo se zbrali ob deveti uri in si razdelili malico. Nato smo se vsi trije oddelki odpravili do Meškovega studenca, kjer smo imeli prvi postanek za pitje. Po kratkem premoru smo odšli do prve informacijske table, kjer smo izvedeli nekaj zanimivosti o gozdu in o tem, čemu služi. V času predzadnjega in zadnjega postanka smo ponovno govorili o gozdu, drevesih in živalih, ki prebivajo v njem. Končno smo prispeli do hišice, kjer smo imeli dovolj časa, da smo se poigrali. Nato smo odšli nazaj do šole.
Rudi, 7. a
Slovenski dan brez zavržene hrane
V ponedeljek, 24. 4. 2023, smo na I. OŠ Celje obeležili slovenski dan brez zavržene hrane. Tekom celotnega šolskega leta smo učence seznanjali, ozaveščali in se pogovarjali o zavrženi hrani.
Trudili smo se zmanjšati količino odpadkov zavržene hrane. Ta dan smo obeležili tako, da smo z učenci od 1. do 3. razreda izvajali različne aktivnosti: likovno ustvarjali, izdelovali plakate, ustvarjali različne didaktične igre (igro sadni spomin), risali na temo zavržene hrane in ustvarjali stripe.
Ena izmed dejavnosti je bila merjenje količine zavržene hrane. Pri malici so bili učenci pozorni, da so ločili čisto hrano od nečiste. Rezultati so bili spodbudni, saj skoraj ni bilo zavržkov hrane. Tudi pri kosilu smo merili količino odpadne hrane.
Prav tako je bila na ta dan v času kosila (od 11.30 do 14. ure) nastavljena v jedilnici skrinjica (škatla), v katero so lahko učenci oddali svoj predlog za manj zavržene hrane.
Ekipa projekta Hrana ni za tjavendan
Igriva arhitektura (TD)
V sredo, 29. 3. 2023, so v sklopu tehniškega dne šolo obiskali arhitekti iz Centra arhitekture Slovenije, ki so učencem 6. in 7. razreda predstavili področje arhitekture. Z učenci so izpeljali praktične delavnice.
Prvo uro smo govorili o vrstah arhitekture in s čim se arhitektura ukvarja. Veliko smo povedali tudi o dizajnu, ki je prav tako zelo pomemben pri delu arhitekta. Govorili smo o tem, katere vrste oblikovalcev poznamo. Nato smo iz plastičnih vrečk izdelovali torbice. Zadnji dve uri smo se razdelili v 4 skupine. Vsaka skupina je izdelala “mood board” oziroma vizualni kolaž za različne dejavnosti v učilnici, ki smo si jih zamislili učenci: ustvarjanje, igranje, lenarjenje in gledanje filmov. Skupine so nato preuredile učilnice po svojih idejah in sošolcem predstavile načrte.
Tinkara Kvas, 6. a
V prvem delu dneva so nam predavatelji predstavili tri pomembne slovenske arhitekte, povedali so nam, kaj je arhitektura in kaj moramo storiti v primeru potresa. Nato smo se sami preizkusili v gradnji stavb. Kasneje smo iz različnih materialov izdelali maketo Ljubljane in Maribora. Sami smo si izdelali in okrasili lampijone z različnimi barvami in vzorci. V zadnjem delu dneva smo se preizkusili v kvizu, pri katerem smo pokazali, kaj smo se naučili.
Zoya Brglez in Natalija Obajdin, 7. c
Legoslovci obiskali TE Šoštanj
V petek, 24. 3. 2023, smo FLL ekipa Legoslovci obiskali TE Šoštanj. Spoznali smo delovanje termoelektrarne, ki jo predstavljamo na našem LEGO modelu. Zjutraj smo se z vlakom odpeljali v Šoštanj. Tam nas je sprejel vodja izobraževanj v TEŠ g. Matjaž Posinek. Najprej nam je predstavil postopek, kako iz premoga pridobivajo električno energijo. Nato smo odšli na ogled novega bloka 6. Sprehodili smo se mimo mlinov premoga, peči, generatorja in transformatorja in se fotografirali ob hladilnem stolpu. Z dvigalom smo se odpeljali kar 128 m visoko, na vrh kotla. Odprl se nam je razgled na Šaleško dolino in na hladilni stolp pod nami. Po zasluženi malici smo se sprehodili do deponije premoga in si ogledali Družmirsko jezero, ki je nastalo zaradi odkopavanja premoga in velja za najgloblje jezero v Sloveniji.
Anže Plahutnik, 5. a
FLL: Ekipa Black&White državni prvaki in prvaki regije Adria
V soboto, 18. 3. 2023, je v Ljubljani na Fakulteti za elektrotehniko potekalo Odprto državno prvenstvo FLL Slovenije in regije Adria, ki se ga je udeležilo 28 ekip iz kar petih držav: Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine ter Črne gore. Organizator dogodkov FLL je Zavod Super Glavce.
Ekipe so se v glavnem prostoru zbrale ob 7.30. Sledil je sestanek vodij ekip, sodnikov in ocenjevalcev. Nato pa se je ob 9. uri začelo slavnostno odprtje tekmovanja, kjer so se predstavile vse ekipe. Čez eno uro se je začelo tekmovanje. Black&White smo začeli s predstavitvijo projekta, vrednot in zasnove robota. Sodnikom smo z veseljem predstavili svoje večmesečno delo in trud, ki smo ga vložili v robota, vrednote ter projekt, imenovan Dveternica.
Naš projekt Dveternica se je začel s pogovorom z raznimi strokovnjaki in obsežno raziskavo. Izvedeli smo, da imamo v Sloveniji ogljični odtis za kar 150 % previsok, da imamo nizko rabo obnovljivih virov, da proizvedemo le 0,03 % vetrne energije … Poleg tega imamo v Sloveniji postavljeni le dve vetrnici. Z rešitvijo, imenovano Dveternica, rešujemo te probleme. Dveternica je vetrnica z dvema turbinama, dvema generatorjema in dvema rotorjema. Ima tudi podaljšan steber z jekleno konstrukcijo, na katerega bi bile pritrjene sončne celice, ki bi bile koristne predvsem takrat, ko vetra ne bi bilo. Ker z Dveternico proizvedemo več energije, smo ji dodali tudi shrambo energije.
Po predstavitvah ocenjevalcem smo tudi Black&White prišli na vrsto za spuščanje robota ter v 2. krogu pokazali, kaj zmoremo. Dosegli smo visokih 400 točk, kar je trenutno celo rekord v svetovnem merilu.
Spoznavali smo sodelujoče ekipe ter njihove projekte, obiskovalcem pa smo predstavljali svojega. Po zaključku tekmovalnega dela je med posvetovanjem ocenjevalcev nastopil še čas za zabavo in ples.
Ob 18. uri je sledila podelitev nagrad. Black&White smo prejeli kar štiri pokale. Postali smo prvaki Slovenije, prvaki regije Adria in osvojili 1. mesto na robotski tekmi v Sloveniji in tudi v regiji Adria. S tem smo se uvrstili na Odprto prvenstvo FLL Maroko 2023, ki bo potekalo od 18. do 21. 5. 2023 v Marakešu.
Celoten dan je bil izjemen in zelo zabaven ter absolutno vreden večmesečnega truda.
Neja Vogelsang in ekipa Black&White (Julija Farčnik in Tjan Prtenjak, 6. a, Neja Vogelsang, 7. a, Brina Hus, 7. c, Maša Žlavs, 8. b, in mentorja Žan Močivnik ter Ingrid Zupanc Brečko)