Skoči na glavno vsebino
Računovodstvo: 03 428 54 80 | Svetovalna služba: 03 428 51 04, 03 428 51 06, 03 428 51 38 | I. osnovna šola Celje, Vrunčeva ulica 13, 3000 Celje | T: 03 428 51 00 tajnistvo@iosce.si

V petek, 1. 4., smo imeli kulturni dan. Obiskali smo različne kulturne ustanove v Celju, do katerih smo se odpravili kar peš. Zjutraj smo se zbrali pred šolo, vzeli malico in z razredniki odšli na pot.

Četrtošolci so si ogledali Celjski strop v osrednji dvorani Stare grofije (Pokrajinski muzej) in arheološko razstavišče Celeia – mesto po mestom v kleti Knežjega dvora. Gre za doslej največjo predstavitev ostankov rimske Celeje »in situ« (na mestu, na tleh).

Šestošolci so si ogledali Zgodovinski arhiv Celje in Slovensko ljudsko gledališče. V zgodovinskem arhivu so si ogledali razstavo, skozi katero so spoznali odnos naših prednikov do smrti in umiranja. Videli so lahko različne dokumente, povezane s slovesom (npr. oporoko, darovnice, fotografije pogreba visokih državnikov ipd). Ogledali so si arhiv in spoznali, da je to ustanova, ki hrani pisano, risano, fotografirano ali kako drugače zapisano gradivo iz preteklosti. V gledališču so si ogledali mali oder, prisluhnili, kako nastane predstava, koliko vaj je potrebnih, kaj vse morajo znati igralci, kdo jim pomaga, da je predstava uspešna ipd.

Sedmošolci so obiskali Pokrajinski muzej Celje, kjer so si ogledali Knežji dvor. Spoznali so, da je v 14. in 15. stoletju grad služil kot rezidenca grofov in knezov Celjskih. Po njihovem izumrtju je bil v tem poslopju urad, sredi 18. st. pa celo vojašnica. V Osrednji knjižnici Celje so v okviru projekta Rastem s knjigo v dar prejeli knjigo pisatelja Vinka Möderndorferja Jaz sem Andrej.

Osmošolci so si v Pokrajinskem muzeju Celje ogledali razstavo o Celjanki Almi Karlin, svetovni popotnici, pisateljici in raziskovalki, ki je v letih 1919–1927 sama prepotovala svet. V galeriji sodobne umetnosti so se udeležili likovne delavnice in se tudi sami preizkusili v vlogi umetnika.

Devetošolci so si ogledali Fotoatelje in galerijo Pelikan, edini prvotno ohranjeni stekleni atelje v Sloveniji in eden redkih v Evropi, zgrajen konec 19. st. Ogledali so si temnico, v kateri je fotograf izdeloval slike, njegovo opremo in studio. Predstavili so jim star način fotografiranja in stara oblačila. Kasneje so obiskali še celjski zapor Stari pisker. Seznanili so se z zgodovino zapora, zlasti v času 2. svetovne vojne. Zlasti so jih pretresla poslovilna pisma zapornikov, ki so jih lahko celo prebrali.

Dostopnost